LEIA MIND

May 24, 2011

Savikrohvist, savivärvist ja värvimisest

Nagu Te olete näinud piltidelt, siis pooled seinad on sellist "ilusat" pruunikat punakat tooni. Selle näol on siis tegemist selle savikrohviga, mis läks otse pilliroomati peale. Kunagi korra sai mõeldud, et ma teen seda ise. Oh tänud, et ainult mõtte tasandile jäi, selle seina viskamine suurtele pindadele võib ikka eriti tüütu olla. Peale savikrohvi panemist tuleb oodata kuni see kuivab ja see võib võtta omajagu aega. Võib kasutada ka niiskuse imurit, kuid oli näha, et pigem magamistoa seina puhul oli selle kasutamine pigem miinuseks, kuna seina tekkisid kiirel kuivamisel oluliselt rohkem pragusid kui näiteks suure toa seina puhul. Omajagu panust oli siin ka seina meistritel. Onu tegi suure toa seinaga ikka väga kena töö peale teisi ehitusmehi ära võrreldes magamistoaseinaga :)

Näituseks üks pilt tekkivatest pragudest :

Kuidas neid pragusid siis likvideerida? Mingis eelmises postituses mainisin, et aitab selle sama savikrohvi sõelumine ja sõelutud puru märjaks tegemisega ning praole kandmisega. Peale seda näeb seina selline välja :)


Kuna see töö jäi minu hooleks ja ma tegin seda esimest korda ka, siis ainult ühest korrast plätserdamisest muidugi ei piisanud - mis kehvasti see uuesti - töötas täis tuuuuridel. Lõpuks sai natuke tehnikat muudetud ja asi enamvähem käppa ning lõpuks olid asjad nii kaugel, et sai hakata mõtlema edasi värvimise peale.


Savikrohvi võib värvida nii lubivärvidega kui ka savivärvidega ja ilmselt on veel mingeid variante, kuid poes vaadetes värvide võimalusi, siis silma jäid just savivärvid. Kui ma suurde tuppa leidsin väga ilusa rohelise värvi, siis magamistoa värvi valides oli natuke raskusi. Lõpuks jäi lihtsa elevandiluuvalge juurde(kreemvalge oli "ametlik nimi"), kuna värvi saab tuppa tuua ka muude asjadega kui ainult seinavärviga.
Kogu kraami selleks sai muretsetud poest nimega Safran, mis pakub erinevaid loodustooteid värvidest õlideni. Esimese asjana jäi silma klienditeenindajate meeldivus ja lahkus. Eriti vahva oli muidugi see, et nad kaalusid kenasti kõik kogused välja, nii esimese kui ka teise värvikihi jaoks eraldi. Super igal juhul! Vähem vaeva endal kodus mässata.
Esimene kiht peaks olema nö kruntvärv - segad samamoodi pulbrist ja veest kokku, lased seista kuskil pool tundi ning ongi kasutamiseks valmis. Välja näeb ta nagu pruunikas vesi :D


Krundi peale kandmine oli iseenesest kerge, ainult redeli liigutamine on omamoodi tüütu :P. Ahjaa, soovitan pintsliks tõesti täpselt sellist, mis on pildilt näha. Selline tihe, paks, suur ja ovaalne. Kuna see on ikkagi spetsiaalselt selleks mõeldud, siis ilmselt oleks mõistlik ka seda kasutada. Mingi ehituspoest ostetud pintsel, mis on küll tihedam, ei pruugi ikkagi päris seda tööd ära teha. Muidu saadaval peaks olema see seal Safrani poes.



Lisaks avastasin, et kui küljelt küljele kanda peale, siis saab veel parandada väikseid pragusid, mis võisid muidu kahe silma vahele jääda. Sisuliselt saab siis savikrohv uuesti märjaks ja on väga kergesti töödeldav jällegi. Eks see on savikrohvi idee ka :)


Silmaga nähtavalt kuivab sein tegelt ruttu, aga muidu soovitatakse värvikihti panna alles järgmine päev.


Mis viga nii värvida, kui teed aga potsikul kaane pealt lahti ja võib pintsli sisse pista. Savivärv tuleb aga ise kodus veega kokku segada. Kuigi kogused oli kenasti kaalutud, siis võiks arvata algul, et mis seal siis nii väga hullu on.

Ega tegelt ei olegi, aga on oht, et tükki jääb. Teate küll, kui taigent segada ja siis jahutükid sisse jäävad, neid on päris tüütu ära saada :P Ja kuna mul see päev ei olnud ka seda visplit, mis trelli otsa käib olemas, siis tuli loota heale õnnele. Enne veega segades tuli veel pigment ära segada - teate kui pull oli seal kättpidi sees olla :D, kui mõtled, et miks peaks jahu sees möllamine tore olema, siis savivärvi pulber võib ju välja näha nagu jahu, kuid tegelt on ta imekerge ja õhuline. Nagu libiseks kohe käte vahelt ära.
Loomulikult tekkisid tükid, pealt näha ei olnud midagi näha, aga kuna tokiga segades ei saa ikka päris aru, mis seal põhjas on siis tuli käpake sisse pista ja niiimoodi üritada nendest tekkinud tükkidest lahti saada. Läks aega umbes 15-20 minti võibolla, ja tundus, et juba päris normaalne. Siis tuli värv seisma jätta umbes kaheks tunniks, selle käigus muutus täiesti vee paksusega gemüüse värvitihedusega gemüüseks. Ja peale kahte tundi kusjuures olid ka imepäraselt kõik tükid ise ära kadunud :)



Noooh, kui ma seda värvi seal potis vaatasin, siis tundus küll, et mis mõttes see peaks valge jääma, jumala pruun ju. AGA elu õpetab ja juba sai selgeks, et ega seinas on ju teistvärvi. Ja nii ta oligi, polnud ma poole seinanigi jõudnud, kui otsast juba kenasti valgeks muutus :)

Peale esimest kihti


Poole peal


Järgmisel päeval kordasin kogu tralli, selle vahega, et siis oli mul trelli otsa ka vispel panna juba :) Samuti kandsin värvi ka teistmoodi peale. Ehk risti rästi, olete vast kuskilt telekast näinud vms. Aga oi kuidas oli kolmas päev pintsliga raske töötada, ranne ikke nii valus juba.

Peale teist kihti :)

Siis peale värvimist soovitan niiskema poolse pintsliga kergelt kogu värvitud pind üle tõmmata, sest tulevad väiksed kvartsikivid(puru rohkem) välja ja need valguse käes sillerdavad kergelt :)

Uhh, ja natuke suuremad seinapinnad on veel teha teises toas, kuid õnneks on pilt juba selge, mis ja kuidas. Paar päeva käele puhkust ja siis saab jälle otsast alustada.

1 comment:

Kanna said...

Taine segamiseks üks peäv kasutasid Luper Puberit :P